Min lilla Meconopsis World

På norrsidan av sommarstugan har jag rensat bort sådant som förökat sig för mycket, så nu ska de finnas plats för min lilla Meconopsis World. Allltså olika bergvallmo. Jag har märkt att de trivs extra bra där, lite halvskuggigt och i sand med gräsklipp som täckning. Redan har bergvallmon Meconopsis baileyi ´Hensol Violet´ fått flytta in. En ovanlig snygg purpurlila färg.

Bergvallmo ´Hensol Violet´

Varje år beställer jag frö från föreningen STA, och Meconopsisfröna är de vikitgaste. Vad bra att det nu finns plats för alla småplantor. Sorten ´Burgundy´ har jag ett gäng av årets plantor, med så mycket att det både räcker till mig och kunderna. Annars är de vanligaste himmelsblå härliga. Passar nästan inte ihop med nåt men så de lyser! Inte alla sorter återkommer, men det gör den här som jag fått av trädgårdsvännen Karin. Så jag kallar den efter henne.

Karins bergvallmo

Till en av de tåligaste räknas stor bergvallmo, Meconopsis x sheldonii, som återkommer år efter år. Den har ljusare blå blommor.

Ljusblå stor bergvallmo

I en hörna hittar jag en liten sort som kan vara Meconopsis horridula, den ska också få flytta till den nya platsen, men inte nu, först till våren tål den att flytta.

Låg bergvallmo utan säkert namn

På webben hittar du den riktiga Meconopsis World, en stor bild- och faktabank som drivs av en skotte. Han tycker att det blivit för varmt på den plats han bor, och menar på att i våra kalla trakter är det bäst läge för Meconopsis. Alltså återigen – blommor som trivs extra bra i Norrland!