Gick på gatan i stan idag och en karl höll på att fickparkera. Det såg trångt ut så jag tittade lite extra, men såg att det ändå var mycket plats kvar. Tänkte… vad skulle han tycka om jag skulle börja vifta för att visa att han skulle backa lite till. Så händer det ju att karlar gör ibland när kvinnor sitter vid ratten. Då blir jag så irriterad! Fast jag är ju inte bra på att fickparkera, men då känner jag mig ännu sämre.
Men det finns kvinnor med skinn på näsan. En kollega jag hade, en äldre korpulent diakonissa, berättade hur hon gjorde en gång. Hon skulle skjutsa hem en tant från sjukhuset och när diakonissan skulle till att starta bilen ville den inte. Hon såg hur några karlar på parkeringen upptäckt hennes problem. De närmade sig den “hjälplösa” kvinnan. Hon väntade tills de kommit nära, gick ut och öppnade huven och åtgärdade snabbt det enkla felet, som hon gjort många gånger förut.
Hon smällde igen huven, satte sig i bilen, startade och for iväg. Jag gissar att tanten, som satt i framsätet och såg de snopna karlarnas miner, fick sig ett gott skratt!

