En god snabblunch med grönkål blev det idag. Vill du pröva?
Gör så här: Stek ett paket strimlad bacon och ta upp baconet ur stekpannan. I baconflottet fräser du 3 stora nävar strimlad grönkål. Lägg upp på tallriken och strö över baconet tillsammans med smulad ädelost och hackade valnötter. Mums! Och bara godkända råvaror för LCHF:aren!
Påsen med färdigstrimlad grönkål räcker långt. Tidigare i veckan gjorde vi en sallad tillsammans med hackade russin och hackade sötmandlar. Gott det också. Salladen var tillbehör till rotfruktsgratäng och tjälknöl. HÄR finns receptet till den superlättlagade tjälknölen!
Men vi har fortfarande grönkål kvar, så nästa maträtt blir LCHF grönkålspaj som är väldigt god och det är ingen uppoffring alls att avstå kolhydrater. HÄR finns det receptet.
Välkommen åter imorgon om du vill vara med och tävla om två sprillans nyutgivna trädgårdsböcker!
Låter verkligen kanongott!
Ska se om jag kan få tag i grönkål när jag kommer hem till Wales.