Vårens budbärare – våririsen ‘Katharine Hodgkin’

Så skir och ljuvlig men en riktig tuffing, som återkommmer varje år. Jag gillar de subtila nyanserna av svagt sjögrönt med puderblått och ett sagolikt invecklat mönster. På det en pigg gul strimma! Så fort snön är borta slår den ut, fler och fler för varje år. Nu växer de i täta ruggar så till hösten kan jag fördela lökarna på fler ställen. Väldränerat är nog enda kravet. Härdig till zon 5, kanske 6.

Våriris ´Katharine Hodgkin´

Jag förstår att hos många av er följare är denna redan överblommad. På vårt norrläge i zon 4-5 kommer våren sent, och med den våririsen, men är desto mer efterlängtad. Det har länge varit kalla nätter – en tidig vår, säger en del, men här har snön bitit sig fast länge, tills för någon vecka sedan. Kolla videon, våririsens tunna kronblad fladdrar så fint i vinden!

Visst är det här bästa tiden, när lovande knoppar spricker ut. Och att ha perenner och buskar och träd som återkommer varje år, förhoppningsvis, med grönska och blomning är ju fantastiskt! Så spännande att ta en runda i trädgården och se allt som har klarat vintern. Ibland har något misslyckats oh då får man ta nya tag. Det är tjusningen med en trädgård – överraskningar, positiva och negativa. Naturen kan man inte styra över. När det lyckas blir man desto gladare!

Önskar så dig en fin Valborg!

I allt visset lyser våririsen!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.