Nu när många stängt ner sina växthus kan det bli tvärmycket tomater att ta hand om. Här får du några goda recept och bra tips för användningen.

Tomatchutneyn jag provade i år blev så god. Vi äter den till kött och fisk, ja, till allt möjligt. När vi åkt ut och grillat i sommar har alltid en burk tomatchutney följt med. Bäst är att använda stora saftiga bifftomater men vilka som helst funkar beroende på vad man har över.
Tomatchutney med ingefära
1 1/2 kg tomater
2 gula lökar, hackade
2 vitlöksklyftor, pressade
1 1/2 dl rörsocker
1 1/2 tsk salt
1 dl äppelcidervnäger
1 msk riven färsk ingefära
1 krm chiliflingor eller chilipulver efter smak
- Skålla tomaterna genom att skära ett kryss i toppen och doppa i kokande vatten i ca 30 sekunder, ta upp och dra av skalet. Med små tomater blir det momentet för tidsödande.
- Lägg tomaterna i en gryta och koka tills de är mjuka, då går det lätt att mixa med mixerstav så slipper du lägga tid på att hacka dem innan. Använd en bra gryta som det inte brännar fast så lätt i.
- Tillsätt resten ingredienser och koka utan lock tills drygt hälften av vätskan kokat bort. Det tar 45 minuter eller längre. När jag använde saftiga tomater tog det mycket längre tid. Koka helt enkelt tills chutneyn är så tjock som du vill ha den.
- Häll upp på burkar som du värmt i ugnen på 100 grader. Locken kan man koka i vatten i en kastrull så är de riktigt steriliserade. Sätt på locken direkt så bildas vakuum när chutneyn kallnar. Den verkar vara mycket hållbar, även i öppnad burk. Sockret och vinägern gör säkert sitt till i det fallet.
Tomatchutney passar till mycket. Här har jag kokat på mörka rödsvarta tomater. Visst är de gröna tomathalvorna ett snyggt tilltugg? Och goda är de!
Frysa in tomater funkar bara bra. Det är snabbvarianten när man inte hinner laga till. För att använda i soppor, köttfärssås mm liksom krossade tomater går det bra att bara skära i bitar och frysa in. Jag bryr mig inte om att skålla, känns det några skalbitar gör det väl inget i en köttfässås, och soppan brukar jag mixa. Jag använder tomma mjölkförpackningar med en plastpåse i och fryser in 1 kg per förpackning.

Min godaste tomatsoppa med lyxig mascapone görs just på 1 kg tomater. Jag brukade förr göra den på färska köpta tomater men mina egna infrysta smakrika är säkert bättre än affärens smaklösa vintertomater. HÄR har du det receptet.

Till pajer och brödbak kan man använda frysta småtomater, men de får inte tina innan du lägger i dem. Dekorativt när man har både röda, gula och gröna (ja, de gröna är mogna)!

Här har jag stoppat småtomater och basilika i degen för foccacia. Enkelt att göra och jättegott som brytbröd! HÄR är receptet.

En annorlunda tomatsallad kan du också prova med rödlök, lime och chilifrukt. HÄR finns det receptet.
Och egna soltorkade tomater kan du göra om du fuskar och använder ugnen istället för solen som nu ofta bara lyser med sin frånvaro…HÄR finns beskrivningen.
Du har säkert något favoritrecept. Dela gärna med dig här på kommentarer så kan jag förmedla det.
Tomatsallad: 6-8 Skivade tomater varvas med fin hackad gul/silver/rödlök i en bunke/skål. Detta är grund vinägretten 2krm Salt, 1krm Vit/Svart Peppar mald, 1msk Vittvinsvinäger, 2msk Olja och 1msk Vatten x 3 häll över tomaterna. Låt stå minst 1 dygn. Vänd runt försiktigt. Ös upp och låt bli rumsvarm innan den äts.
Skär tomater i halvor och ugnsrosta med snitt ytan uppåt i 220 grader ca 20 minuter. De ska bli lite åt det brända hållet. Kläm ur tomatköttet och mixa frys in i 400g/förpackning tomatskalen torkas och smulas till pulver
Tack snälla Annika, toppen med två bra recept till. De ska jag prova och lägga ut i ett inlägg!